Heat Resistant
The speaker's voice coil is designed using a glass fiber former and heat-resistant coil wire, allowing it to operate reliably at high temperatures.
Special Chassis Design
The chassis is made from specially engineered, durable aluminum die-cast material.
Low Compression
The motor is precisely designed with added ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as an effective cooling system.
Optimized Magnetic Power
Utilizes high-grade magnets and is designed with the help of the latest simulation software to achieve optimal magnetic performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 1000 W |
| Program Power(2) | 2000 W |
| Frequency Response | 37 – 3200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 0.91 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Speaker Weight | 10.64 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Unisheet |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 37 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.65 |
| Qes | 0.7 |
| Qms | 10.14 |
| Mms | 187 g |
| Cms | 0.1 mm/N |
| BL Product | 18.2 Tm |
| Vas | 206.1 litres |
| No | 1.53 % |
| Sd | 1244.1 cm² |
| Xmax | 10.9 mm |