Maximum Power Handling
The voice coil wire is made from AISVW material, and the winding is coated with a special layer, allowing the voice coil to withstand high temperatures—enabling the speaker to perform reliably under high power handling conditions.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation features to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Weather-Resistant Conepaper
Made from high-quality paper and processed using the rigid non-press method, the conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it durable in all weather conditions and capable of delivering better sound quality.
Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) simulation, resulting in optimal magnetic strength and performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 1000 W |
| Program Power(2) | 2000 W |
| Frequency Response | 32 – 2800 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Magnetic flux density | 1.1 T |
| Magnet Weight | 5.25 kg |
| Voice Coil Diameter | 127 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 32.4 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.28 |
| Qes | 0.29 |
| Qms | 11.33 |
| Mms | 254.6 g |
| Cms | 0.09 mm/N |
| BL Product | 29.8 Tm |
| Vas | 204.9 litres |
| No | 2.31 % |
| Sd | 1244.1 cm² |
| Xmax | 11.4 mm |