Heat Resistant
The 4-inch voice coil uses flat wire, providing enhanced durability under high temperatures and large power loads.
It also uses a non-conductive fiberglass former and advanced wire coating technology, allowing it to operate reliably even at temperatures above 280°C.
Robust and Low Compression
The new model chassis is made from precision-engineered aluminum die-cast material, offering maximum strength and reduced air compression.
High Stability and Long Excursion
The triple round surround ensures greater speaker stability and allows for a longer cone excursion.
The non-press conepaper is coated on both the front and back to produce solid, impactful bass.
Optimized Magnet Power
The magnetic motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) software to achieve optimal magnetic performance.
Ventilation holes are added for better airflow, helping to reduce excess heat.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 600 W |
| Program Power(2) | 1200 W |
| Frequency Response | 29 - 2700 Hz |
| Sensitivity | 101 dB |
| Magnetic flux density | 1.19 T |
| Magnet Weight | 3.08 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 29 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.3 |
| Qes | 0.31 |
| Qms | 9.18 |
| Mms | 186.6 g |
| Cms | 0.16 mm/N |
| BL Product | 23.9 Tm |
| Vas | 344.4 litres |
| No | 2.66 % |
| Sd | 1244.1 cm² |
| Xmax | 10.9 mm |