Heat Resistant
The 4-inch voice coil uses sandwich technology (windings inside and outside the former), providing greater durability and resistance to both high temperatures and high power levels.
Made with a non-conductive fiberglass former and the latest wire coating technology, the voice coil/spool can operate at temperatures above 280°C.
Sturdy and Low Compression
The new model chassis is made from precision-engineered aluminum die-cast material, ensuring maximum strength and minimal compression.
Stable with High Excursion
The triple round surround enhances the speaker’s stability and allows for greater cone excursion.
The non-press conepaper is coated on the front side to improve weather resistance.
Optimized Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor is optimally designed using FEA (Finite Element Analysis) software.
Ventilation holes support airflow circulation, helping to reduce excessive heat buildup.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 500 W |
| Program Power(2) | 1000 W |
| Frequency Response | 36 - 2300 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.16 T |
| Magnet Weight | 3.08 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 36 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.29 |
| Qes | 0.3 |
| Qms | 8.87 |
| Mms | 126.5 g |
| Cms | 0.15 mm/N |
| BL Product | 22.2 Tm |
| Vas | 159.7 litres |
| No | 2.42 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 9.3 mm |