Heat Resistant
The 4-inch voice coil uses flat wire, offering a lightweight advantage while providing excellent resistance to high temperatures and high power handling.
It features a non-conductive fiberglass former and advanced coil wire coating technology, allowing the voice coil/spool to operate even at temperatures above 280°C.
Sturdy and Low Compression
The new model chassis is made from carefully engineered aluminum die-cast material, providing maximum strength and minimal compression.
Stable with High Excursion
The triple round surround enhances speaker stability and allows for greater cone excursion.
The non-press conepaper is coated on both the front and back, resulting in solid bass performance and improved weather resistance.
Optimized Magnetic Power
The speaker's magnetic motor power is optimized using FEA (Finite Element Analysis) software design.
Ventilation holes are included to allow airflow, helping to reduce excess heat buildup.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 500 W |
| Program Power(2) | 1000 W |
| Frequency Response | 38 – 3700 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 1.08 T |
| Magnet Weight | 3.08 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 38.2 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.33 |
| Qes | 0.35 |
| Qms | 7.15 |
| Mms | 125.6 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 22.1 Tm |
| Vas | 144.8 litres |
| No | 2.26 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 7.9 mm |