| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 39 - 4600 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.07 T |
| Magnet Weight | 2.7 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 850 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 39 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.36 |
| Qes | 0.38 |
| Qms | 8.56 |
| Mms | 105.5 g |
| Cms | 0.13 mm/N |
| BL Product | 20.7 Tm |
| Vas | 129 litres |
| No | 2.62 % |
| Sd | 845 cm² |
| Xmax | 5.05 mm |