Improved Air Compression
The motor system is designed with ventilation holes to reduce air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Heat Resistant
The voice coil uses non-conductive material with a special coating, enabling it to withstand high temperatures and handle high power.
Special Conepaper Material
The conepaper is made from selected materials with a special coating, producing a rich and high-quality sound character.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 42 - 4400 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.28 T |
| Magnet Weight | 2.17 kg |
| Speaker Weight | 7.24 kg |
| Voice Coil Diameter | 75.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 42 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.5 |
| Qes | 0.53 |
| Qms | 11.7 |
| Mms | 102.8 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 17.3 Tm |
| Vas | 156.6 litres |
| No | 2.23 % |
| Sd | 907.9 cm² |
| Xmax | 8.05 mm |