Multiple roll-type surround design results in lower distortion.
4-inch voice coil with a former that withstands high temperatures and handles high power.
Ideal for bass reflex enclosures or midbass horn applications.
High-power 12" woofer / midbass.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 48 – 2400 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.08 T |
| Magnet Weight | 2.7 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 48 Hz |
| DCR | 5.8 Ω |
| Qts | 0.31 |
| Qes | 0.32 |
| Qms | 9.52 |
| Mms | 80.6 g |
| Cms | 0.13 mm/N |
| BL Product | 21.2 Tm |
| Vas | 56.5 litres |
| No | 2.07 % |
| Sd | 564.1 cm² |
| Xmax | 8.2 mm |