Optimal Magnetic Power
The speaker's magnetic motor delivers optimal power thanks to a design developed using FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof
The sturdy conepaper is coated with a black layer, making it resistant to all weather conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 40 – 6100 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.24 T |
| Magnet Weight | 1.77 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 40 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.3 |
| Qes | 0.35 |
| Qms | 2.01 |
| Mms | 45.6 g |
| Cms | 0.37 mm/N |
| BL Product | 12.8 Tm |
| Vas | 150.8 litres |
| No | 2.45 % |
| Sd | 543.3 cm² |
| Xmax | 6.6 mm |