Heat Resistance
The addition of a cooling device to the t-yoke maintains the speaker's temperature, ensuring more stable speaker performance.
Using a non-conductive fiberglass former and the latest coil wire coating technology, the voice coil/spool can operate even at temperatures above 280°C.
Low Distortion
The aluminum ring on the t-yoke serves to reduce distortion.
Sturdy and Minimal Compression
The diecast aluminum chassis is meticulously designed for maximum strength and low compression. The black textured powder coating adds a more robust feel to the speaker.
Stability and a High Trajectory
The double damper and triple surround provide greater speaker stability and a higher trajectories.
Optimal Magnetic Power
The optimal power of the speaker's magnetic motor is determined by using FEA software.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 1300 W |
| Program Power | 2600 W |
| Frequency Response | 35-3100 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Effective Cone Diameter | 400 mm |
| Magnetic flux density | 1.12 T |
| Magnet Weight | 5.25 kg |
| Speaker Weight | 20.5 kg |
| Voice Coil Diameter | 127 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Magnet Material | Ferrite |
| Thiele-Small Parameters | |
| Frequency Response | 33 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.3 |
| Qes | 0.31 |
| Qms | 10.52 |
| Mms | 271.1 g |
| Cms | 0.09 mm/N |
| BL Product | 30.1 Tm |
| Vas | 188.1 litres |
| No | 2.11 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 12.1 mm |