Heat Resistant and Low Compression
The use of ISV (Interleaved Sandwich Voice Coil) technology enhances the voice coil’s durability under high temperatures. Added ventilation in the motor and chassis improves airflow, reducing heat and preventing air compression.
Low Distortion
An aluminum ring on the head yoke helps minimize distortion, resulting in cleaner and more accurate sound reproduction.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it durable in all weather conditions.
Specially Designed Chassis
Made from sturdy aluminum die-cast, the chassis features an integrated heat sink and ventilation system to dissipate heat efficiently.
Deep Low-Frequency Response
The double spider design and extended cone excursion allow the speaker to produce lower frequencies more effectively.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 1900 W |
| Program Power(2) | 3800 W |
| Frequency Response | 35 – 2200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1.05 T |
| Magnet Weight | 8.7 kg |
| Speaker Weight | 22.9 kg |
| Voice Coil Diameter | 113 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 34 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.39 |
| Qes | 0.4 |
| Qms | 12.36 |
| Mms | 295.4 g |
| Cms | 0.07 mm/N |
| BL Product | 28.7 Tm |
| Vas | 162.3 litres |
| No | 1.56 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 17.44 mm |