Heat Resistant
The voice coil (spool) uses a non-conductive fiberglass former and advanced coil wire coating technology, allowing it to operate reliably at temperatures above 280°C.
Robust and Low Compression Design
The ventilated cast aluminum chassis provides maximum structural strength while minimizing air compression for better airflow and cooling.
Optimized Magnetic Power
The magnetic motor power is precisely engineered using FEA (Finite Element Analysis) software to ensure optimal magnetic performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 750 W |
| Program Power(2) | 1500 W |
| Frequency Response | 34 – 3400 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 0.93 T |
| Magnet Weight | 4.36 kg |
| Voice Coil Diameter | 113 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 34 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.38 |
| Qes | 0.4 |
| Qms | 9.07 |
| Mms | 200.4 g |
| Cms | 0.11 mm/N |
| BL Product | 23.8 Tm |
| Vas | 235.4 litres |
| No | 2.34 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 8.15 mm |