Maximum power handling & SPL
The voice coil winding material is coated with a special coating, allowing the speaker to withstand high temperature and power handling while making the speaker more powerful
Chassis with special design
The chassis is made of sturdy die-cast aluminum, equipped with a heat sink and air vents to release hot air, thereby reducing compression
Weather-resistant conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer that can withstand all weather conditions, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 1100 W |
| Program Power(2) | 2200 W |
| Frequency Response | 40 – 3000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Magnetic flux density | 0.93 T |
| Magnet Weight | 4.37 kg |
| Speaker Weight | 16 kg |
| Voice Coil Diameter | 113 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 40 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.4 |
| Qes | 0.41 |
| Qms | 11.83 |
| Mms | 195.7 g |
| Cms | 0.08 mm/N |
| BL Product | 24.5 Tm |
| Vas | 176.7 litres |
| No | 2.7 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 11.46 mm |