Heat Resistant
A cooling device is added to the T-yoke to help maintain the speaker’s temperature, ensuring more stable performance.
The voice coil uses a non-conductive fiberglass former and is coated with the latest wire technology, allowing it to operate even at temperatures above 280°C.
Sturdy and Low Compression
The ventilated cast aluminum chassis provides maximum strength while minimizing air compression.
Stable with High Excursion
The combination of a double damper and triple round surround gives the speaker greater stability and higher cone excursion.
Optimized Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor power is optimized using advanced FEA (Finite Element Analysis) software design.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 800 W |
| Program Power(2) | 1600 W |
| Frequency Response | 28 – 2500 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 0.93 T |
| Magnet Weight | 4.36 kg |
| Voice Coil Diameter | 113 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 28 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.28 |
| Qes | 0.29 |
| Qms | 7.87 |
| Mms | 196.2 g |
| Cms | 0.16 mm/N |
| BL Product | 24.9 Tm |
| Vas | 162.2 litres |
| No | 1.25 % |
| Sd | 860.5 cm² |
| Xmax | 13.6 mm |