Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to deliver optimal magnetic power.
Weather Resistance
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Smooth Frequency Response
The conepaper, combined with M-type cloth surround and damping glue, results in a smooth frequency response.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as cooling.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 54 – 6600 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.02 T |
| Magnet Weight | 1.46 kg |
| Speaker Weight | 4.11 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 55.3 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.36 |
| Qes | 0.37 |
| Qms | 11.76 |
| Mms | 41.4 g |
| Cms | 0.2 mm/N |
| BL Product | 14.7 Tm |
| Vas | 35.6 litres |
| No | 1.56 % |
| Sd | 356.3 cm² |
| Xmax | 5.2 mm |