Optimal Magnetic Power
The speaker’s magnetic motor power is optimized through a design that uses FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof
The durable conepaper is coated with a black weather-resistant layer, making it suitable for all weather conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 250 W |
| Program Power(2) | 500 W |
| Frequency Response | 60 – 6400 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.1 T |
| Magnet Weight | 1.44 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 60 Hz |
| DCR | 5.7 Ω |
| Qts | 0.33 |
| Qes | 0.41 |
| Qms | 1.86 |
| Mms | 36.4 g |
| Cms | 0.21 mm/N |
| BL Product | 13.6 Tm |
| Vas | 39.3 litres |
| No | 1.8 % |
| Sd | 366.4 cm² |
| Xmax | 6.2 mm |