Heat Resistant
A cooling device is added to the T-yoke to help maintain stable speaker temperature, ensuring consistent performance.
The voice coil uses a non-conductive fiberglass former and advanced wire coating technology, allowing it to operate reliably at temperatures above 280°C.
Low Distortion
An aluminum ring is added to the T-yoke to help suppress distortion, resulting in cleaner sound output.
Robust Design
The chassis is made from precision-engineered aluminum die-cast, offering maximum strength and low compression. Finished with a grey texture powder coating, it also provides a visually rugged and durable appearance.
Optimized Magnetic Power
The speaker's magnetic motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) software to achieve optimal magnetic strength and performance.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 800 W |
| Program Power(2) | 1600 W |
| Frequency Response | 32 – 3200 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1.03 T |
| Magnet Weight | 3.42 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 32 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.44 |
| Qes | 0.47 |
| Qms | 7.57 |
| Mms | 182.1 g |
| Cms | 0.14 mm/N |
| BL Product | 20.2 Tm |
| Vas | 298.7 litres |
| No | 2.03 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 10.8 mm |