Exceptional Chassis Design
The chassis is made from high-quality die-cast material and features a specially designed bottom section that acts as an excellent heat conductor, improving thermal performance.
Low-Distortion and Heat-Resistant Motor System
The voice coil uses a bonder that enhances its resistance to high temperatures, while the specially designed motor significantly reduces speaker distortion.
Superior Sound Output
A CLB coating is applied to the conepaper, making it resistant to water and humidity while also improving overall sound quality.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 650 W |
| Program Power(2) | 1300 W |
| Frequency Response | 35 – 3600 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 1.03 T |
| Magnet Weight | 3.42 kg |
| Speaker Weight | 12.27 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 35 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.51 |
| Qes | 0.55 |
| Qms | 7.46 |
| Mms | 176.2 g |
| Cms | 0.12 mm/N |
| BL Product | 19.2 Tm |
| Vas | 255.1 litres |
| No | 1.97 % |
| Sd | 1256.6 cm² |
| Xmax | 10.8 mm |