Maximum Power Handling & SPL
The voice coil winding material is coated with a special layer, enabling the speaker to withstand high temperatures and high power handling, resulting in a more powerful speaker
Special Chassis Design
The chassis is made from durable aluminum die-cast material and features air vents to release heat effectively.
Wide Operating Frequency Range
The speaker is specially designed to deliver a wide operating frequency range, providing greater flexibility in crossover configuration.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, allowing it to perform reliably in all weather conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 900 W |
| Program Power(2) | 1800 W |
| Frequency Response | 55 – 3000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.07 T |
| Magnet Weight | 3.4 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | FIBSV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 52 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.48 |
| Qes | 0.51 |
| Qms | 7.82 |
| Mms | 143.6 g |
| Cms | 0.07 mm/N |
| BL Product | 21.9 Tm |
| Vas | 66.6 litres |
| No | 1.76 % |
| Sd | 850.1 cm² |
| Xmax | 11.58 mm |