Exceptional Chassis Design
The chassis is made from high-quality die-cast material and features a specially designed bottom section that functions as an excellent heat sink.
Low-Distortion, Heat-Resistant Motor System
The voice coil uses a bonder that enhances heat resistance, while the specially designed motor significantly reduces speaker distortion.
Outstanding Sound Output
A CLB coating is applied to the conepaper, making it resistant to water and humidity while also enhancing overall sound quality.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 600 W |
| Program Power(2) | 1200 W |
| Frequency Response | 48 – 4000 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.03 T |
| Magnet Weight | 3.42 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 48.8 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.45 |
| Qes | 0.47 |
| Qms | 9.71 |
| Mms | 123.8 g |
| Cms | 0.09 mm/N |
| BL Product | 20.5 Tm |
| Vas | 87.1 litres |
| No | 2.08 % |
| Sd | 850.1 cm² |
| Xmax | 10.8 mm |