Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic performance.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is made from special paper material processed using a “rigid non-press” method and coated with a weather-resistant layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure airflow for effective cooling.
Maximum Power Handling
A cooling device is added to the T-yoke to help maintain optimal speaker temperature, ensuring more stable performance. The voice coil winding is also coated with a special layer, allowing it to withstand high temperatures—enabling the speaker to perform reliably under high power handling conditions.
Special Chassis Design
The highly durable chassis is made from quality die-cast material and features a specially designed bottom section for efficient heat dissipation.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 800 W |
| Program Power(2) | 1600 W |
| Frequency Response | 65 – 3200 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1 T |
| Magnet Weight | 3.42 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 64 Hz |
| DCR | 5.8 Ω |
| Qts | 0.42 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 9.63 |
| Mms | 87.8 g |
| Cms | 0.07 mm/N |
| BL Product | 21.6 Tm |
| Vas | 28.8 litres |
| No | 1.64 % |
| Sd | 539.1 cm² |
| Xmax | 9.38 mm |