| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 30 - 4000 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 0.1 T |
| Magnet Weight | 1.8 kg |
| Voice Coil Diameter | 75.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 30 Hz |
| DCR | 6.8 Ω |
| Qts | 0.41 |
| Qes | 0.44 |
| Qms | 6.05 |
| Mms | 82 g |
| Cms | 0.32 mm/N |
| BL Product | 15.6 Tm |
| Vas | 309.2 litres |
| No | 1.98 % |
| Sd | 824.5 cm² |
| Xmax | 5 mm |