Optimized Motor System with Low Distortion
The ferrite motor structure, designed through FEMM simulation, produces an optimal magnetic field with low distortion and improved efficiency at high frequencies.
Wider and Flatter Frequency Response Bandwidth
A specially designed Titanium dome with an annular phase plug delivers a wider frequency response range with flatter response ripple, especially in the high-frequency range.
Ideal for Compact 2-Way Systems & Multi-Driver Line Array Systems
The 3-inch (75 mm) voice coil using rectangular wire, paired with a 1.4-inch (35.5 mm) exit throat compression driver, is highly suitable and ideal for compact 2-way systems and multi-driver line array systems, producing cleaner and higher-quality sound.
| Specifications | |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 100 W |
| Program Power | 200 W |
| Frequency Response | 1000 - 19800 Hz |
| Sensitivity | 108 dB |
| Magnetic flux density | 1.58 T |
| Magnet Weight | 1.66 kg |
| Speaker Weight | 4.38 kg |
| Voice Coil Diameter | 75 mm |