Optimal Driver Motor System
The driver motor system is designed using a ferrite magnet with the addition of Ferrofluid, providing better heat resistance and improved stability at high frequencies.
Wider and Flatter Frequency Response
A specially designed horn adapter and phase plug, optimized through FEA simulation, deliver a flatter frequency response at high frequencies with minimal distortion.
Clear Sound Output
The specially designed dome compression driver, made from Polyethylene Naphthalate (PEN) and using a Kapton former, produces clear and clean sound at high frequencies.
| Specifications | |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 1900 – 18300 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Magnetic flux density | 1.45 T |
| Magnet Weight | 0.27 kg |
| Speaker Weight | 0.66 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.4 mm |
| Maximum Power | 40 W |