Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimized magnetic strength.
Low Compression
The voice coil/spool and motor parts are designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that functions as a cooling system.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker design includes a whizzer cone, which provides a wide operating frequency range, making it highly suitable for full-range speakers.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making the speaker suitable for both indoor and outdoor use.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 30 W |
| Program Power | 60 W |
| Frequency Response | 58 - 8600 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Magnetic flux density | 1.16 T |
| Magnet Weight | 0.36 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.4 mm |
| Voice Coil Material | Kraft |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 58 Hz |
| DCR | 6.6 Ω |
| Qts | 0.78 |
| Qes | 0.91 |
| Qms | 5.31 |
| Mms | 11.3 g |
| Cms | 0.68 mm/N |
| BL Product | 5.4 Tm |
| Vas | 43.5 litres |
| No | 0.88 % |
| Sd | 213.8 cm² |
| Xmax | 3.6 mm |