| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 150 W |
| Program Power(2) | 300 W |
| Frequency Response | 45 - 17000 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 1.01 T |
| Magnet Weight | 0.79 kg |
| Voice Coil Diameter | 36 mm |
| Voice Coil Material | Kapton |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 41 Hz |
| DCR | 6.4 Ω |
| Qts | 0.74 |
| Qes | 0.83 |
| Qms | 7.03 |
| Mms | 49.2 g |
| Cms | 0.3 mm/N |
| BL Product | 9.9 Tm |
| Vas | 116.2 litres |
| No | 0.95 % |
| Sd | 522.8 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |