Optimal Magnetic Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic power
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is equipped with a whizzer cone, providing a wide operating frequency range, making it highly suitable for full-range speaker applications
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 48 – 1500 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 0.71 kg |
| Speaker Weight | 1.78 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | Kraft SV |
| Maximum Power | 350 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 48 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 1.03 |
| Qes | 1.25 |
| Qms | 5.83 |
| Mms | 34.2 g |
| Cms | 0.31 mm/N |
| BL Product | 6.9 Tm |
| Vas | 115.6 litres |
| No | 1.05 % |
| Sd | 518.7 cm² |
| Xmax | 4.2 mm |