Optimal magnetic power
The motor design, developed using FEA (Finite Element Analysis), delivers optimal magnetic power
Weatherproof conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications
Wide bandwidth frequency response
The speaker is designed with a whizzer cone, providing a wide frequency response range, making it ideal for full-range speaker use
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 52 – 16900 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.2 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Speaker Weight | 2.01 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 350 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 52 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 0.82 |
| Qes | 1.01 |
| Qms | 4.29 |
| Mms | 34.6 g |
| Cms | 0.27 mm/N |
| BL Product | 7.8 Tm |
| Vas | 92.6 litres |
| No | 1.25 % |
| Sd | 494.8 cm² |
| Xmax | 3.1 mm |