Optimal Magnetic Power
The motor design, developed using FEA (Finite Element Analysis), delivers optimal magnetic power.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker design includes a "whizzer cone," providing a wide operating frequency range, making it highly suitable for full-range speaker applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 44 – 14400 Hz |
| Sensitivity | 93 dB |
| Magnetic flux density | 0.8 T |
| Magnet Weight | 0.38 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | Kraft SV |
| Maximum Power | 250 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 44 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 1.38 |
| Qes | 1.88 |
| Qms | 5.16 |
| Mms | 24 g |
| Cms | 0.54 mm/N |
| BL Product | 4.5 Tm |
| Vas | 93.9 litres |
| No | 0.42 % |
| Sd | 353 cm² |
| Xmax | 4.2 mm |