Low Distortion
The addition of a copper cap on the head yoke helps minimize speaker distortion.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is designed with a "whizzer cone," providing a wide frequency range and making it ideal for full-range speaker applications.
Optimal Magnetic Power
The motor design, developed using FEA (Finite Element Analysis) measurements, delivers optimal magnetic power.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and provide airflow for cooling.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 57 - 15700 Hz |
| Sensitivity | 93 dB |
| Magnetic flux density | 0.84 T |
| Magnet Weight | 0.48 kg |
| Voice Coil Diameter | 36 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 300 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 57 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 1.38 |
| Qes | 1.83 |
| Qms | 5.6 |
| Mms | 25.1 g |
| Cms | 0.31 mm/N |
| BL Product | 5.1 Tm |
| Vas | 52.3 litres |
| No | 0.51 % |
| Sd | 346.4 cm² |
| Xmax | 2.6 mm |