Optimal Magnetic Power
The motor design, developed through Finite Element Analysis (FEA), delivers optimal magnetic power.
Low Compression
The motor and chassis are designed with special ventilation, eliminating air compression and allowing airflow that functions as a cooling system.
Weatherproof Cone Paper
The cone paper is made from 100% UKP material and coated with a weatherproof layer, producing excellent sound quality and making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Smooth Frequency Response
The cone paper is equipped with damping glue around the surround, resulting in a smooth frequency response.
Maximum Power Handling
The voice coil winding is coated with a special coating, allowing it to withstand high temperatures, enabling the speaker to endure high power handling.
Specially Designed Chassis
The chassis is made from high-quality die-cast material and features a special design at the bottom that enables efficient heat transfer.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 150 W |
| Program Power(2) | 300 W |
| Frequency Response | 65 - 9400 Hz |
| Sensitivity | 93 dB |
| Magnetic flux density | 1.13 T |
| Magnet Weight | 0.99 kg |
| Speaker Weight | 2.9 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 65 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.53 |
| Qes | 0.59 |
| Qms | 4.84 |
| Mms | 26.3 g |
| Cms | 0.23 mm/N |
| BL Product | 9.9 Tm |
| Vas | 14.4 litres |
| No | 0.64 % |
| Sd | 211.2 cm² |
| Xmax | 7.3 mm |