Optimized Magnet Power and Heat Resistance
Uses lightweight neodymium magnet material that is heat-resistant up to extremely high temperatures, with an optimized design based on FEA (Finite Element Analysis) results.
Excellent Chassis Design
A highly durable chassis made from quality die-cast material, featuring air ventilation and ribbed heatsinks to dissipate heat effectively.
Smooth Frequency Response
The conepaper, combined with M-type cloth surround and damping glue on the surround, delivers a smooth frequency response.
Maximum Power Handling
The voice coil winding process is reinforced with a special coating and adhesive application, resulting in exceptionally high power handling capability.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 350 W |
| Program Power(2) | 700 W |
| Frequency Response | 47 – 7500 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 1 T |
| Magnet Weight | 0.1 kg |
| Voice Coil Diameter | 65.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 47 Hz |
| DCR | 6 Ω |
| Qts | 0.34 |
| Qes | 0.36 |
| Qms | 5.75 |
| Mms | 42.7 g |
| Cms | 0.27 mm/N |
| BL Product | 14.5 Tm |
| Vas | 48.5 litres |
| No | 1.35 % |
| Sd | 359.7 cm² |
| Xmax | 5.9 mm |