Optimized and Heat-Resistant Magnet Power
The use of high-temperature-resistant neodymium magnet material, combined with FEA (Finite Element Analysis) simulations, results in an optimally designed and thermally stable magnet system.
Low Distortion
An added aluminum ring module significantly reduces distortion, delivering cleaner and more accurate sound output
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 6 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 150 W |
| Program Power(2) | 300 W |
| Frequency Response | 231 - 10700 Hz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Magnetic flux density | 1.78 T |
| Magnet Weight | 0.25 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 222.3 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.48 |
| Qes | 0.57 |
| Qms | 3.31 |
| Mms | 12.6 g |
| Cms | 0.04 mm/N |
| BL Product | 13.2 Tm |
| Vas | 1.1 litres |
| No | 1.99 % |
| Sd | 136.8 cm² |
| Xmax | 3.2 mm |