High flux ferrite magnet system up to 12,300 Gauss.
Voice coil uses a non-conductive fiberglass former to minimize damping.
The addition of a special coating layer on the voice coil increases its heat resistance
Ventilated voice coil design for good air circulation and reduced air pressure on the speaker.
Water-resistant coating on the cone paper.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 47 – 3800 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.23 T |
| Magnet Weight | 1.8 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 47 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.38 |
| Qes | 0.39 |
| Qms | 14.47 |
| Mms | 57.5 g |
| Cms | 0.17 mm/N |
| BL Product | 15.5 Tm |
| Vas | 71.1 litres |
| No | 2.26 % |
| Sd | 543.3 cm² |
| Xmax | 6.6 mm |