High-flux ferrite magnet system up to 12,300 Gauss.
The voice coil uses a non-conductive fiberglass former to minimize damping.
The addition of a special coating on the voice coil improves its heat resistance.
Ventilated voice coil design provides good airflow and reduces air pressure within the speaker.
Water-resistant coating on the conepaper.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 150 W |
| Program Power(2) | 300 W |
| Frequency Response | 62 – 4200 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.23 T |
| Magnet Weight | 1.8 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 60.8 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.29 |
| Qes | 0.3 |
| Qms | 11.81 |
| Mms | 37.3 g |
| Cms | 0.18 mm/N |
| BL Product | 15.7 Tm |
| Vas | 34.6 litres |
| No | 2.5 % |
| Sd | 366.4 cm² |
| Xmax | 5.4 mm |