Uses a specially designed neodymium magnet assembly that results in a lightweight speaker with a strong magnetic field flow for optimal sound performance.
The conepaper surround is equipped with damping glue that effectively reduces excessive vibrations, delivering a smoother frequency response and more natural sound quality.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling | 150 W |
| Program Power | 300 W |
| Frequency Response | 65 - 5800 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Magnetic flux density | 1.04 T |
| Magnet Weight | 0.16 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 65 Hz |
| DCR | 6.8 Ω |
| Qts | 0.3 |
| Qes | 0.31 |
| Qms | 10.03 |
| Mms | 29.7 g |
| Cms | 0.22 mm/N |
| BL Product | 15.9 Tm |
| Vas | 16 litres |
| No | 1.18 % |
| Sd | 227 cm² |
| Xmax | 5.7 mm |