| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 106 - 9800 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Magnetic flux density | 1.23 T |
| Magnet Weight | 1.98 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 250 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 106 Hz |
| DCR | 5.8 Ω |
| Qts | 0.57 |
| Qes | 0.62 |
| Qms | 6.63 |
| Mms | 20 g |
| Cms | 0.12 mm/N |
| BL Product | 11.1 Tm |
| Vas | 8.2 litres |
| No | 1.44 % |
| Sd | 224.3 cm² |
| Xmax | 4.65 mm |