Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it durable and reliable in all weather conditions.
Heat Resistant
The speaker's voice coil is designed using a glass fiber former and a special coating on the winding, allowing the speaker to withstand high temperatures.
Low Air Compression
The motor is precisely engineered with air ventilation, preventing air compression and ensuring efficient heat dissipation.
Exceptional Midrange Performance
Designed with a down-roll surround and enhanced with damping glue, the speaker provides excellent frequency response, making it ideal for midrange applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 6 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 134 - 4900 Hz |
| Sensitivity | 93 dB |
| Magnetic flux density | 1.12 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Speaker Weight | 2.42 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 121.9 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 0.62 |
| Qes | 0.67 |
| Qms | 7.48 |
| Mms | 15.1 g |
| Cms | 0.11 mm/N |
| BL Product | 9.6 Tm |
| Vas | 3.1 litres |
| No | 1.76 % |
| Sd | 141 cm² |
| Xmax | 5.62 mm |