Wider Frequency Range
The conepaper material differs from the 15600 type, resulting in a wider sound frequency range.
Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), delivering optimized magnetic performance.
Smooth Frequency Response
The conepaper is equipped with damping glue on the surround, producing a smooth and balanced frequency response.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure proper airflow for cooling.
Weatherproof Conepaper
Made from a blend of 50% BKP and 50% USP materials, the conepaper is coated with a weatherproof layer, providing excellent sound quality and making it suitable for both indoor and outdoor use.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 250 W |
| Program Power(2) | 500 W |
| Frequency Response | 42 - 3850 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 1.83 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 42 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.56 |
| Qes | 0.6 |
| Qms | 8.77 |
| Mms | 78.3 g |
| Cms | 0.18 mm/N |
| BL Product | 13.4 Tm |
| Vas | 171.1 litres |
| No | 2.09 % |
| Sd | 824.5 cm² |
| Xmax | 5.6 mm |