Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic performance.
Smooth Frequency Response
The conepaper is equipped with damping glue on the surround, producing a smooth and well-balanced frequency response.
Low Compression
The motor is designed with special ventilation to eliminate air compression and ensure airflow that functions as an effective cooling system.
Weatherproof Conepaper
Made from 100% BKP base material and treated with a chemical weatherproof coating, the conepaper delivers excellent sound quality and is suitable for both indoor and outdoor applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 42 - 4200 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 1.83 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Maximum Power | 500 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 42 Hz |
| DCR | 6.8 Ω |
| Qts | 0.58 |
| Qes | 0.61 |
| Qms | 13.32 |
| Mms | 75.2 g |
| Cms | 0.19 mm/N |
| BL Product | 14.9 Tm |
| Vas | 181.1 litres |
| No | 2.14 % |
| Sd | 824.5 cm² |
| Xmax | 5.5 mm |