Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimized magnetic performance.
Smooth Frequency Response
The conepaper, combined with an M-type cloth surround and damping glue, delivers a smooth and balanced frequency response.
Low Compression
The motor is designed with additional ventilation to eliminate air compression and ensure airflow that functions as a cooling system.
Exclusive Aluminum Dustcap
The aluminum dustcap design adds an exclusive look and enhances sound quality, making it ideal for full-range speaker applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 200 W |
| Program Power(2) | 400 W |
| Frequency Response | 45 - 4000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 1.15 T |
| Magnet Weight | 1.83 kg |
| Voice Coil Diameter | 60.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 6.8 Ω |
| Qts | 0.64 |
| Qes | 0.69 |
| Qms | 9.44 |
| Mms | 81.9 g |
| Cms | 0.15 mm/N |
| BL Product | 15.2 Tm |
| Vas | 155.1 litres |
| No | 2.07 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 5.5 mm |