| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 175 W |
| Program Power(2) | 350 W |
| Frequency Response | 45 - 4800 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 0.9 T |
| Magnet Weight | 1.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 45 Hz |
| DCR | 5.8 Ω |
| Qts | 0.66 |
| Qes | 0.7 |
| Qms | 10.87 |
| Mms | 70.5 g |
| Cms | 0.22 mm/N |
| BL Product | 12.2 Tm |
| Vas | 228.6 litres |
| No | 2.09 % |
| Sd | 865.7 cm² |
| Xmax | 6.8 mm |