| Specifications | |
| Speaker Diameter | 15 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Frequency Response | 32 - 4300 Hz |
| Sensitivity | 99 dB |
| Magnetic flux density | 1.1 T |
| Magnet Weight | 1.16 kg |
| Voice Coil Diameter | 49.5 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 350 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 32 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.55 |
| Qes | 0.67 |
| Qms | 2.95 |
| Mms | 64.9 g |
| Cms | 0.37 mm/N |
| BL Product | 10.5 Tm |
| Vas | 369.3 litres |
| No | 1.78 % |
| Sd | 839.8 cm² |
| Xmax | 3.6 mm |