Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis) measurements to achieve optimal magnetic power.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker design features a "whizzer cone," providing a wide operating frequency range, making it ideal for full-range speaker applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 12 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 100 W |
| Program Power(2) | 200 W |
| Frequency Response | 47 - 11100 Hz |
| Sensitivity | 93 dB |
| Magnetic flux density | 1.23 T |
| Magnet Weight | 0.81 kg |
| Voice Coil Diameter | 35.5 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 52 Hz |
| DCR | 5.4 Ω |
| Qts | 0.82 |
| Qes | 1.03 |
| Qms | 1.03 |
| Mms | 35 g |
| Cms | 0.26 mm/N |
| BL Product | 7.8 Tm |
| Vas | 103.6 litres |
| No | 1.41 % |
| Sd | 538.9 cm² |
| Xmax | 3.13 mm |