Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic strength to enhance overall speaker performance.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor use, while maintaining durability and sound quality.
Strong Woofer Character Design
With a low resonance frequency (Fo) and wide frequency response range, this speaker is highly suitable as a reliable woofer and midwoofer.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 6 Ω |
| Frequency Response | 32 – 10400 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Magnetic flux density | 1.07 T |
| Magnet Weight | 0.36 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.4 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 100 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 32 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.6 |
| Qes | 0.76 |
| Qms | 2.85 |
| Mms | 22.7 g |
| Cms | 1.05 mm/N |
| BL Product | 5.5 Tm |
| Vas | 69.1 litres |
| No | 0.3 % |
| Sd | 216.4 cm² |
| Xmax | 5.3 mm |