Weatherproof Conepaper
Made from 100% UKP material, the conepaper is strong and delivers excellent sound quality. It is also coated with a weatherproof layer, making it ideal for both indoor and outdoor applications.
Optimized Magnet Power
The motor design, developed using FEA (Finite Element Analysis), ensures optimal magnetic performance for better speaker efficiency.
Wide Bandwidth Frequency Response
Specially designed to produce a wide frequency range from 40 Hz to 9900 Hz, making the speaker suitable for various audio applications.
Improved Air Compression Control
Ventilation around the inner diameter of the cone helps provide better airflow and reduces air compression during operation, enhancing performance and cooling.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 6 Ω |
| Nominal Power Handling | 35 W |
| Program Power | 70 W |
| Frequency Response | 40 – 9900 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Magnetic flux density | 1.18 T |
| Magnet Weight | 0.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.4 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 40 Hz |
| DCR | 5 Ω |
| Qts | 0.66 |
| Qes | 0.85 |
| Qms | 2.9 |
| Mms | 19.7 g |
| Cms | 0.73 mm/N |
| BL Product | 5.5 Tm |
| Vas | 47 litres |
| No | 0.39 % |
| Sd | 213.8 cm² |
| Xmax | 4.5 mm |