Optimized Magnet Power
The motor is designed using FEA (Finite Element Analysis), resulting in optimal magnetic force for enhanced speaker performance.
Weatherproof Conepaper
The conepaper is coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Strong Woofer Character Design
This speaker features a low Fs (resonance frequency) and a wide frequency response range, making it a reliable choice for both woofer and midwoofer applications.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 8 inch |
| Impedance | 7.2 Ω |
| Frequency Response | 43 – 7700 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Magnetic flux density | 1.15 T |
| Magnet Weight | 0.36 kg |
| Speaker Weight | 1.03 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.4 mm |
| Voice Coil Material | ASV |
| Maximum Power | 100 W |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 43 Hz |
| DCR | 7.2 Ω |
| Qts | 0.68 |
| Qes | 0.93 |
| Qms | 2.46 |
| Mms | 12.6 g |
| Cms | 1.03 mm/N |
| BL Product | 5.2 Tm |
| Vas | 67.8 litres |
| No | 0.6 % |
| Sd | 216.4 cm² |
| Xmax | 3.6 mm |