Specially Designed Chassis
The chassis is made from sturdy aluminum die-cast and equipped with air vents to release hot air.
Minimal Compression
The motor and chassis are precisely designed with added special ventilation to eliminate air compression and provide airflow that acts as a cooling system.
Smooth Frequency Response
The addition of damping glue on the M-type surround cloth helps produce a smoother frequency response.
Weather-Resistant Conepaper
The conepaper is coated with a weather-resistant layer, making it durable in all weather conditions.
Optimal Magnetic Power
Uses high-grade magnets and is designed with the aid of the latest simulation software to achieve optimal magnetic strength.
Maximum Power Handling
The voice coil winding material is coated with a special layer, allowing the speaker to withstand high temperatures and maintain performance even under high power handling conditions.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 10 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 300 W |
| Program Power(2) | 600 W |
| Frequency Response | 56 – 4500 Hz |
| Sensitivity | 96 dB |
| Magnetic flux density | 1.17 T |
| Magnet Weight | 1.76 kg |
| Speaker Weight | 5.83 kg |
| Voice Coil Diameter | 75.55 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 61 Hz |
| DCR | 5.2 Ω |
| Qts | 0.34 |
| Qes | 0.35 |
| Qms | 10.29 |
| Mms | 41.3 g |
| Cms | 0.2 mm/N |
| BL Product | 14.6 Tm |
| Vas | 37.1 litres |
| No | 1.76 % |
| Sd | 366.4 cm² |
| Xmax | 8.11 mm |