Weatherproof Conepaper
Constructed using specially selected materials, the conepaper is both strong and capable of producing high-quality sound. It is also coated with a weatherproof layer, making it suitable for both indoor and outdoor applications.
Optimized Magnet Power
The motor is designed using Finite Element Analysis (FEA), resulting in an optimized magnetic force for better performance.
Wide Bandwidth Frequency Response
The speaker is specially designed to produce a wide working frequency range from 74 Hz to 10.4 kHz, making it suitable for various audio applications.
Effective Air Compression Management
The conepaper includes ventilation at the inner diameter area, providing good airflow and reducing air compression during operation.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 5 inch |
| Impedance | 5.2 Ω |
| Nominal Power Handling | 15 W |
| Program Power | 30 W |
| Frequency Response | 74 – 10400 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Magnetic flux density | 0.69 T |
| Magnet Weight | 0.14 kg |
| Voice Coil Diameter | 25.42 mm |
| Voice Coil Material | Kraft SV |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 74 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.75 |
| Qes | 0.92 |
| Qms | 4.19 |
| Mms | 7.3 g |
| Cms | 0.69 mm/N |
| BL Product | 4.4 Tm |
| Vas | 6.4 litres |
| No | 0.24 % |
| Sd | 81.7 cm² |
| Xmax | 1.7 mm |