Optimized Magnet Power
The speaker’s magnetic motor delivers optimal performance as it is designed using FEA (Finite Element Analysis) technology.
Weatherproof Conepaper
Crafted from 100% UKP SR 18° paper and KPK (Kapok) fiber, the conepaper is processed with a rigid non-press method and coated with a weatherproof layer, making it highly durable in all weather conditions and capable of producing superior sound quality.
Low Compression Design
The motor and chassis are designed with special ventilation features that eliminate air compression and ensure effective airflow for cooling.
Maximum Power Handling
The voice coil wire is made from EISVW material, and the winding is coated with a special layer, allowing the voice coil to withstand high temperatures. This ensures the speaker can perform reliably under high power handling conditions.
Special Chassis Design
Made from high-quality, durable diecast material, the chassis features a specially designed bottom section that enhances heat transfer and supports overall thermal stability.
| Specifications | |
| Speaker Diameter | 18 inch |
| Impedance | 8 Ω |
| Nominal Power Handling(1) | 700 W |
| Program Power(2) | 1400 W |
| Frequency Response | 30 – 2900 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Magnetic flux density | 0.95 T |
| Magnet Weight | 2.56 kg |
| Voice Coil Diameter | 99.2 mm |
| Voice Coil Material | Till |
| Thiele-Small Parameters | |
| Fs | 27 Hz |
| DCR | 5.6 Ω |
| Qts | 0.39 |
| Qes | 0.41 |
| Qms | 10.34 |
| Mms | 181.8 g |
| Cms | 0.2 mm/N |
| BL Product | 20.4 Tm |
| Vas | 447.3 litres |
| No | 1.98 % |
| Sd | 1269.2 cm² |
| Xmax | 9.21 mm |